Niezwykłe Abakany

Magdalena Abakanowicz  była artystką niezwykłą. Tworzyła rzeźby o nazwie abakany, czyli figury ludzkie nadludzkiej wielkości. Weszła do kanonu najważniejszych i najbardziej awangardowych polskich twórców. Chociaż już nie żyje to jej dzieła będą trwać przez długi czas. Jej techniki tkackie były niezwykłe – tworzyła dzieła na przykład z powrozów. Coś niesamowitego oraz wyjątkowego. Abakany to jakość, piękno oraz wyjątkowość. Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach, zmarła 20 kwietnia 2017 roku w Warszawie. Tworzyła tkaniny artystyczne, była profesorem sztuk pięknych. W latach 1965-1990 prowadziła zajęcia w PWSSP w Poznaniu. Przez pewien czas była też profesor wizytującą na Uniwwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. 

Dzieła niebanalne

Jej dzieła były na pewno niebanalne, unikatowe i wyjątkowe. Co ciekawe w młodości była utalentowaną lekkoatletką. Jednak później weszła w świat sztuki i zatopiła się w nim całkowicie, w pełni. Część zbiorów jej dzieł można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na Cytadeli w Poznaniu także można podziwiać ogromne ludzkie figury. Do obejrzenia są Czerwony Abakan, Czarny Environment, Pomarańczowy Abakan. Znane są też Tłumy, czyli 95 figur z tłumu czy Duże Figury. Z konopi i żywicy tworzyła 80 par pleców. Pięć figur z brązu to wyjątkowe rzeźby. Rozdroże to rzeźby wykonane w 2010 roku oraz ustawione w Parku Traugutta w Warszawie. Tworzone były z płatów nierdzewnej stali. Wyjątkowa twórczość przyniosła Abakanowicz ogromną sławę i wielkie uznanie nie tylko w Polsce.

Magdalena Abakanowicz  była artystką niezwykłą. Tworzyła rzeźby o nazwie abakany, czyli figury ludzkie nadludzkiej wielkości. Weszła do kanonu najważniejszych i najbardziej awangardowych polskich twórców. Chociaż już nie żyje to jej dzieła będą trwać przez długi czas. Jej techniki tkackie były niezwykłe – tworzyła dzieła na przykład z powrozów. Coś niesamowitego oraz wyjątkowego. Abakany to jakość,…