Jak wygląda wsza i jak ją rozpoznać na głowie?

Pierwsze swędzenie skóry na głowie to bardzo często obawa, czy to aby tylko podrażnienie, czy może jednak wszy? Jak to sprawdzić? Bez gruntownego przeglądu włosów, najlepiej wykonanego z pomocą innej osoby się nie obędzie! Co powinno niepokoić i jak wygląda wsza?

Wesz – jak ten pasożyt wygląda?

Rozpoznanie wszy jest stosunkowo łatwe, o ile między włosy zajrzy nam ktoś, kto ma na ten temat jakąś wiedzę. Samodzielne szukanie wszy nie jest proste, więc zanim zaczniesz, poszukaj w domu wsparcia!

Główne cechy wizualne:

  • Wielkość: od dwóch do trzech milimetrów, więc jeśli stadium wszawicy jest początkowe, a tych pasożytów na głowie jeszcze nie ma wiele, możemy mieć problem z ich „namierzeniem”
  • Kolor: biało-brązowy (dlatego często chowa się między włosami i wcale nie jest tak łatwo ją dostrzec)
  • Wydłużony odwłok, kształt „łezki”, małe nóżki odchodzące na boki tuż przy głowie
  • Przyczepność: mocno do skóry (stąd swędzenie). Rzadziej widuje się wszy skaczące po głowie, choć większość właśnie takich pasożytów szuka!

Skoro już wiemy, jak wygląda wsza, pamiętajmy też żeby jej pojawienia się we włosach nie lekceważyć. Jedna mała wesz może złożyć codziennie od 6 do 8 jaj (i robić to będzie przez 20 dni, bez przerwy!), z których wyklują się kolejne, równie szybko rozmnażające się, dlatego jeśli nie chcemy mieć na głowie całej kolonii – zabierzmy się do jej likwidacji od razu!

Pierwsze swędzenie skóry na głowie to bardzo często obawa, czy to aby tylko podrażnienie, czy może jednak wszy? Jak to sprawdzić? Bez gruntownego przeglądu włosów, najlepiej wykonanego z pomocą innej osoby się nie obędzie! Co powinno niepokoić i jak wygląda wsza? Wesz – jak ten pasożyt wygląda? Rozpoznanie wszy jest stosunkowo łatwe, o ile między…