Niezwykła Maja Berezowska

Maja Berezowska była znaną artystką

Miała pseudonim Ditto. Urodziła się 13 kwietnia 1892 roku w Baranowiczach, a zmarłą 31 maja 1978 roku w Warszawie. Była polską malarką, graficzką, karykaturzystką oraz scenografką. Jej malarstwo miało niepowtarzalny styl. Kobieta o wielkim talencie, niesamowitym poczuciu humoru oraz autoironii. Była to postać znakomita, doskonale czująca się w świecie sztuki. Uczyła się w Sankt Petersburgu w latach 1908-1909. W 1918 roku została żoną artysty Kazimierza Grusa. Małżeństwo trwało tylko osiem lat. Przed wojną tworzyła niesamowite grafiki przedstawiające erotykę w ciekawy sposób. Jej prace kupuje się na aukcjach sztuki, obecnie kosztują one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Początki pracy artystycznej

Maja Berezowska miała pierwszą wystawę w 1916 roku. Do rozpoczęcia II wojny światowej jej rysunki, karykatury oraz ilustracje były prezentowane w Szpilkach, Cyruliku Warszawskim, Szczutku. Rysunki tej artystki podziwiali także czytelnicy Teatru czy Nowej Kultury. Była obecna na łamach Przekroju. Ilustrowała także książki – nowele i powieści. Po 1978 roku, gdy zmarła, zaczęto publikować monografie na jej temat. Berezowska wpisała się w historię grafiki i malarstwa, a jej nazwisko jest bardzo szeroko znane. Napisał takie książki, jak Piórkiem przez stulecia, Różowe piórka oraz Leksykon erotyki. Znakomita malarka, wspaniały człowiek, osoba znana i lubiana – tak mówiono o Mai Berezowskiej. Jej dzieła wpisały się w historię polskiego malarstwa, a posiadanie jej grafiki świadczy o dobrym guście danej osoby. 

Maja Berezowska była znaną artystką Miała pseudonim Ditto. Urodziła się 13 kwietnia 1892 roku w Baranowiczach, a zmarłą 31 maja 1978 roku w Warszawie. Była polską malarką, graficzką, karykaturzystką oraz scenografką. Jej malarstwo miało niepowtarzalny styl. Kobieta o wielkim talencie, niesamowitym poczuciu humoru oraz autoironii. Była to postać znakomita, doskonale czująca się w świecie sztuki.…