Olga Boznańska malowała niezwykłe dzieła

OIga Boznańska jest znaną pisarką

Jej dzieła były tworzone w czasach Młodej Polski. Naprawdę nazywała się Olga Helena Karolina Boznańska herbu Nowina. Była reprezentantką nurtu nazywanego modernizmem. Urodziła się w 1865 roku w Krakowie, a zmarła w 1940 roku w Paryżu. Należała do szkoły monachijskiej. Jej ojciec był inżynierem, Polakiem, a matka francuską. Malowała niezwykłe portrety, martwe natury, kwiaty. Należała do wybitnych malarzy, a w czasach Młodej Polski była najwybitniejsza. W dzieciństwie rysunku uczyła ją matka, Eugenia Mondan. Studiowała też w Monachium. W 1898 roku przeprowadziła się do Paryża i w tym mieście mieszkała aż do śmierci. Miała kochanego pieska Kwi-Kwi, z którym uwieczniono ją na zdjęciach. 

Sława ogólnoświatowa

Zdobyła międzynarodowe uznanie, a swoje prace pokazywała w Polsce, Europie, USA. Otrzymała Złoty Medal na Wystawie Międzynarodowej w Monachium oraz francuską Legię Honorową, a także order Polonia Restituta. Nazwisko Olgi Boznańskiej jest znane także dzisiaj, mimo że od śmierci malarki minęło już osiemdziesiąt lat. Jej portrety oddają urodę oraz stan ducha modela, takie było jej zamierzenie artystyczne. Olga Boznańska miała talent, posiadała charyzmę, była bardzo inteligentna. Malarstwo Boznańskiej było dość melancholijne, przepojone pewnym smutkiem. Malarkę załamały śmierć ojca oraz choroba psychiczna, alkoholizm, a ostatecznie samobójstwo siostry Izy. Ostatnie lata życia upłynęły jej w smutku oraz samotności. Została zdziwaczałą, starą panną, która mieszkała w Paryżu, malowała w podupadającej pracowni pełnej myszy.

OIga Boznańska jest znaną pisarką Jej dzieła były tworzone w czasach Młodej Polski. Naprawdę nazywała się Olga Helena Karolina Boznańska herbu Nowina. Była reprezentantką nurtu nazywanego modernizmem. Urodziła się w 1865 roku w Krakowie, a zmarła w 1940 roku w Paryżu. Należała do szkoły monachijskiej. Jej ojciec był inżynierem, Polakiem, a matka francuską. Malowała niezwykłe portrety,…