Czym jest liszaj rumieniowaty?

Liszaj rumieniowaty jest rzadką choroba tkanki łącznej, która przybierać może postać układową czy też postać skórną. Atakuje ona organy wewnętrzne. Nie poznano do tej pory przyczyny dokładnej tejże choroby, na którą chorują kobiety dziesięć razy częściej niż mężczyźni. Choroba jest także bardzo ciężka do wykrycia, ponieważ na samym początku jej objawy są dosyć trudne do zidentyfikowania. Leczenie także nie jest łatwa,

Toczeń rumieniowaty

Liszaj rumieniowaty jest także znany jako toczeń rumieniowaty. Ma autoimmunologiczne podłoże. Oznacza to nic innego, że nasz organizm wytwarza przeciwciała, które zamiast walki z antygenami obcymi, zwalczają tkanki oraz powoduję w nich zapalne stany. Dlaczego się tak dzieje? Kompletnie nie wiemy. Podejrzewa się, że bezpośrednio na rozwój choroby mogą mieć wpływ przeróżne czynniki. W tym wyróżnić możemy wirusy, zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne, stres czy też inne środowiskowe czynniki.Istnieją dwa typy główne tejże rzadkiej choroby. Mowa o liszaju rumieniowatym trzewnym oraz o liszaju rumieniowatym krążkowym. Chcielibyśmy skupić się na tym drugim typie.

Liszaj rumieniowaty krążkowy

Jest to przewlekły liszaj rumieniowaty przewlekły, który bezpośrednio obejmuje skórę uszu, twarzy, dłonie, owłosioną skórę głowy czy też śluzowe błony policzków oraz języka. Na twarzy w obrębie policzków oraz noska pojawiają się zmiany brunatnoczerwone rumieniowate, które przypominają często kształtem motylka. Zmiany zanikają bezpośrednio do środka oraz tworzą blizny. Powierzchnia ich jest szorstka oraz pokryta także łuskami.

Liszaj rumieniowaty jest rzadką choroba tkanki łącznej, która przybierać może postać układową czy też postać skórną. Atakuje ona organy wewnętrzne. Nie poznano do tej pory przyczyny dokładnej tejże choroby, na którą chorują kobiety dziesięć razy częściej niż mężczyźni. Choroba jest także bardzo ciężka do wykrycia, ponieważ na samym początku jej objawy są dosyć trudne do…